Neocons Revolution - Straussian Pride - Decadence Catholicism - Playstation Forever
piątek, 21 lutego 2014
Ed Sheeran - Widzę ogień Ukrainy


Rany po niedokończonej wojnie

Dla neokonów obecny konflikt na Ukrainie jest dalekim pokłosiem Zimnej Wojny. Dla nich walka na wszelkich możliwych frontach z imperializmem putinowskim, to jeden z podstawowych imperatywów geopolityki. W buncie Ukrainy można dostrzec pragnienie rozszerzenia otwarcia kraju na Zachód, ale przede wszystkim jest on wyrazem odrzucenia procesów wasalizacji Ukrainy względem Rosji. Dlatego z taką wielką pasją demolowane są kolejne pomniki Lenina. Bunt Euromajdanu jest kontynuacją Pomarańczowej Rewolucji. Wspieranie Ukrainy wpisuje się więc w neokonserwatywny postulat globalnej walki z autorytarnymi reżimami. Jeśli ktoś spodziewa się, że wsparciem mogą być tylko rakiety Tomahawk, to niedocenia miękkiej siły neokonserwatystów. Polecam artykuł, który sugeruje, że CIA (za kadencji Busha) rozbiła wrogie Pomarańczowej Rewolucji grupy górników z Doniecka, poprzez podrzucenie im do autokarów pokaźnych ilości dobrej wódki.

Z neokonserwatywnego punktu widzenia, obecność Ukrainy w strukturach Unii Europejskiej jest także pożądana, gdyż nie jest to państwo przesiąknięte biurokratyczną ideologią Brukseli, które może stanowić wewnętrzną linię oporu wobec jej narzucania. Pozostaje jeszcze kwestia ukraińskich nacjonalistów. Co z pogrobowcami Bandery i Prawym Sektorem. Cóż, tu neokonserwatywnym wzorem pozostaje klasyczna taktyka, którą przypomniał kapitan Price zawierając tymczasowy sojusz ze znienawidzonym rywalem Makarovem (COD – Modern Warfare 2): wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Jeśli ekstrema nacjonalistyczna będzie rosnąć w siłę, to przyjdzie jeszcze czas, by się jej przeciwstawić.

Co widzę, widząc ogień Ukrainy

W słynnej jedenastej tezie o Feuerbachu, Marks atakuje Hegla stwierdzając, że filozofowie jedynie chcieli rozumieć świat, a przecież chodzi o to, by go zmieniać. W kontrze Hegel może mu odpowiedzieć, że jak można coś zmieniać, jeśli się tego nie rozumie. To nie filozofowie wzniecają dziejowe rewolucje, oni jedynie czekają aż opadnie kurz historii i niczym sowy Minerwy wylatujące o zmierzchu, nadają sens temu, co się już dokonało.

Jak spojrzeć na ukraińską noc, w której ogień przeszywający mrok oddziela ludzi od bestii. Jak spojrzeć w ten ogień, który dogasa o świcie i pozostawia spustoszenie w duszach. Jak przyjąć ogień, w którym jednostkowe losy spalają się razem na majdanie narodowej historii. Z niespodziewaną pomocą przychodzą słowa piosenki:

If this is to end in fire
Then we should all burn together
Watch the flames climb high into the night
Calling out father, stand by and we will
Watch the flames burn auburn on the mountain side

Ogień Ukrainy w interpretacji słów z utworu I See Fire.

17:54, kenjishinoda , Polityka
Link Dodaj komentarz »