Neocons Revolution - Straussian Pride - Decadence Catholicism - Playstation Forever
Blog > Komentarze do wpisu
Filozoficzna lista Breivika

Anders Behring Breivik

Czyżby prawicowa ekstrema zmieniła lektury i Carl Schmitt stał się obciachem.

Platon, J.S. Mill, Locke i Kant, to ponoć najważniejsi filozoficzni ulubieńcy norweskiego zbrodniarza. Zaiste dziwna, to lista jak na przedstawiciela prawicowej ekstremy. Wymienieni myśliciele (oprócz Platona) kojarzeni z tradycją oświeceniowego liberalizmu są znaczącą inspiracją jedynie dla konserwatywno-liberalnych prawicowców i amerykańskich obrońców dziedzictwa Ojców Założycieli. Prawicowi reakcjonistyczni monarchiści, klękający przed J. de Maistre’m tych filozofów uznają bez zająknięcia za bandę lucyferycznych wolnomularzy, czyli wrogów wszelkich konserwatywnych wartości. Tradycjonaliści chrześcijańscy (np. Stanisław Krajski z TV Trwam) wszystko, co powstało po św. Tomaszu uznają za bezwartościową filozofię głupoty. Locke, Mill i Kant jako przedstawiciele klasycznego oświeceniowego liberalizmu, są politycznymi reakcjonistami tylko w oczach skrajnie lewicowych radykałów, takich jak inny znany terrorysta Bill Ayers. Sprawdźmy, więc co lewicowi krytycy mogą zarzucić filozofom z listy Breivika.

Platon – nagonkę zapoczątkowało niefortunne dzieło Poppera „Społeczeństwo otarte i jego wrogowie”. Tacy starożytnicy jak Strauss i Voegelin wprost wyśmiewali interpretacyjne kurioza popełnione przez Poppera. Platonowi można jednak zarzucić promowanie państwowej cenzury. Chodzi oczywiście o słynne wygnanie z polis poetów zmyślających niegodziwe mity demoralizujące młodych. Natomiast konserwatystom ciężko będzie przełknąć promowanie dziwacznych komun seksualnych i instrumentalne podejście do religii.

Locke – znana jest anegdota głosząca, iż pierwsi emigranci z Europy do Ameryki, nie wiedząc na jakich fundamentach zbudować swoje nowe państwo, sięgnęli do kufra z książkami i tam na wierzchu znaleźli „Dwa traktaty o rządzie”, natychmiast postanowili zrobić z nich użytek. Dla wielu współczesnych radykalnych dekonstruktorów cała tradycja Ojców Założycieli nadaje się do gruntownej rozbiórki. Locke’owi zdarzały się także mało empatyczne poglądy w odniesieniu do dzieci, stwierdzał bowiem, iż „trzeba czym prędzej chwytać tych małych trutni i zapędzać do roboty”.

Kant – podpadł stwierdzeniem, iż państwo nie tylko ma prawo wykonywać karę śmierci, lecz ma wręcz obowiązek to czynić. Generalnie „królewiecki Chińczyk” (tak nazywał go Nietzsche) przedkładał obowiązki nad prawa. Także rewolucji seksualnej przy pomocy Kantowskiej filozofii nie da się przeprowadzić, bowiem Kant zwalczał onanizm o innych seksualnych aktywnościach nie wspominając.

John Stuart Mill – prawdą jest, iż walczył o prawa kobiet i kładł nacisk na to by demokracja broniła prawa do odrębności różnych mniejszości. Jednakże opowiadał się za wykluczeniem z prawa do demokratycznego głosowania bezrobotnych niezdolnych do płacenia podatków i analfabetów. Generalnie obawiał się masowej demokracji, bowiem uznawał ją za tyranie niewykształconych mas zagrażających takim oświeceniowym indywidualistą jak on. Breivik przytoczył także na portalu Twitter, rzekomo zabarwiony religijnie cytat z Milla, który był klasycznym oświeceniowym sekularystą. Cytat brzmiał: “One person with a belief is equal to the force of 100,000 who have only interests”. Użycie słowa belief, a nie faith wyraźnie sugeruje pozareligijne intencje autorów.

Do przeczytania: Hitchens i Sam Harris bronią się przed zarzutami o inspirowanie barbarzyństwa Breivika.

Update: Debunking 6 Myths About Anders Breivik.

środa, 27 lipca 2011, kenjishinoda

Polecane wpisy

  • Bękart Wieczorkiewicza

    Po dłuższej przerwie wracam z kolejnym wywiadem. Moim dzisiejszym gościem jest Hubert Kozieł – przebojowy publicysta, wnikliwy analityk stosunków międzyna

  • Ed Sheeran - Widzę ogień Ukrainy

    Rany po niedokończonej wojnie Dla neokonów obecny konflikt na Ukrainie jest dalekim pokłosiem Zimnej Wojny . Dla nich walka na wszelkich możliwych frontach z im

  • Brandon Darby - radykał w służbie FBI

    W 2005 roku szalejący huragan Katrina zniszczył Nowy Orlean. Gniew natury nieomal dokonał unicestwienia tego miasta. Tysiące ludzi walczyło o przetrwanie na zgl

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: szefu, *.icpnet.pl
2011/07/27 21:15:18
"nie wiedząc" piszemy osobno :)
-
2011/07/27 22:02:44
Czyżbyś zatrudnił się jako korektor w jakiejś redakcji, albo polonista w elitarnym LO? Dzięki za poprawki.
-
Gość: szefu, *.icpnet.pl
2011/07/28 18:41:01
Ciepło!
Ale idąc za ciosem: "niepłacących" piszemy razem.
-
2011/07/28 21:58:53
Jesteś pewny? Co dasz sobie uciąć w obronie twojego stanowiska? By pozbyć się kontrowersji robie unik i zmieniam fragment na bezrobotnych niezdolnych do płacenia podatków.
-
Gość: szefu, *.static.icpnet.pl
2011/07/29 09:49:36
Mogę dać sobie uciąć nawet włosy! Partykułę nie z imiesłowami przymiotnikowymi piszemy łącznie.
Zostawię jeszcze 4 komentarze :)
-
Gość: szefu, *.icpnet.pl
2011/07/30 18:52:51
1) W słowie "kładł" litera "ł" na końcu jest obowiązkowa.
-
Gość: szefu, *.icpnet.pl
2011/07/31 20:58:18
2) Musisz się zdecydować; albo
- "pozareligijne intencje",
- "pozareligijną intencję".
-
Gość: szefu, *.icpnet.pl
2011/07/31 21:03:19
3) Akapit trzeci:
zamiast "postanawiając" - "postanowili".
-
Gość: szefu, *.icpnet.pl
2011/08/01 22:23:09
4) Popracuj nad interpunkcją. Naprawdę.
-
2011/08/08 16:32:06
Śmiesz zadzierać z Organizacją Wyzwolenia Przecinków?