Neocons Revolution - Straussian Pride - Decadence Catholicism - Playstation Forever
Blog > Komentarze do wpisu
Krótka historia kontrowersyjnego czyśćca.

Limbo Czyściec

„Zaprawdę powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz”.

Sceptycy zawszę będą głosić tezę, iż doktryna czyśćca została ustanowiona po to by usankcjonować bandycki proceder handlu odpustami, twierdząc jednocześnie, iż w Bibli nie ma żadnych sprzyjających tej doktrynie przesłanek. Pewne wskazówki jednak są do odszukania. Obrońcy ortodoksyjnej doktryny o czyśćcu, powołują się na fragment z Drugiej Księgi Machabeuszy, gdzie jest mowa o przebłagalnej modlitwie o odpuszczenie grzechów zmarłych żołnierzy żydowski. Z Nowego Testamentu najważniejsza jest słynna przypowieść z Ewangelii Mateusza (5,25) o wtrąceniu do więzienia i spłacie długu co do grosza. Protestantyzm odrzucił czyściec nie tylko dlatego, iż trzymał się litery Pisma, lecz także dlatego, iż uznawał tego typu doktryny za efekt zgubnych intelektualnych spekulacji. A dzięki Lutrowi wiemy, iż rozum to nierządnica więc nie ma co się do na niego powoływać. Jednakże jeśli przyjmiemy, iż nawet w momencie poprzedzającym śmierć jest możliwa skrucha, nawrócenie, przebaczenie i ocalenie od piekła dzięki aktowi żalu doskonałego, to czyściec staje się niezbędny by w tym innym życiu odpokutować i zadośćuczynić złu uczynionemu w ziemskim życiu. Czyściej nie jest jednak tak kontrowersyjną doktryną jak koncepcja Limbusa czyli Otchłani będącej przedsionkiem piekła do którego trafiają nieochrzczone dzieci. Niedawno pojawiły się silne starania w samym Watykanie by zrewidować to radykalne stanowisko. Wydaje się to oczywistą konsekwencja odchodzenia od doktryny głoszącej, iż zbawienie jest możliwe jedynie w obrębie Kościoła. Do przeczytania Joseph Ratzinger – Śmierć i życie wieczne. Poniżej zwiastun wspaniałej, pełnej artyzmu gry Limbo. Genialna, prawdziwa Epic Art Game.

czwartek, 19 sierpnia 2010, kenjishinoda

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: fgh, 80.54.82.*
2010/08/19 17:56:22
z limbusem jest rzecz trochę bardziej skomplikowana - komisja watykańska orzekła że limbus nie był nigdy częścią doktryny ale teorią teologiczną i Kościół nie jest w stanie stwierdzić czy limbus rzeczywiście jest czy go nie ma i pozostawia tę kwestię Bogu - ponadto to orzecznie ma status opinii a nie oficjalnego stanowiska Kościoła - niestety media podały fałszywy news ze Kościół zmienił dogmat jak zwykle zresztą
-
Gość: Łukasz Czajka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/08/23 22:37:46
Oczywiście w Watykanie rozpoczęto jedynie dyskusęe nad złagodzeniem radykalizmu koncepcji limbusa. Ma to związek z losem dzieci, które straciły życie w wyniku aborcji, trochę trudno czci pamięć ofiar, które przebywają w piekle.